تعاریف واصطلاحات رایج در ساخت ماکت

ماکت چیست و ساخت ماکت چه کمکی به ما میکند؟


ماكت های سه بعدی، ابزاری تعیین كننده در روند طراحی معماری است.ابزاری به غایت تاثیر گذار در امر پ‍‍ژوهش و بررسی،خلق ایده ها،آزمون نظریه ها و كشف راهكار های مبتكرانه ای كه معمار برای بیان اندیشه و ایده های خود از آن مدد می جوید.

انواع ماکت

ماكت به روش های گوناگونی ساخته می شود و نام های مختلفی دارد. این واژه ها گاهی در محیط های مختلف، در معانی دیگر و به گونه های مختلف به كار می رود.اگرچه این ماكت ها اسامی استانداردی ندارند، ولی از میان آنها، انواع زیر متداول ترند.

 


تمام ماكت های مورد بحث(ماكت اسكیس، حجم، شكل گیری و غیره)، از جمله ماكت هایی كه برای ارائه رسمی به كار می روند، تحت عنوان ماكت های مطالعاتی شناخته می شوند. در نتیجه، هدف آنها خلق ایده های طراحی است و به عنوان ابزاری برای پرورش آن ایده ها عمل میكنند. این ماكت ها شامل مجموعه وسیعی از ماكت های سریع و غیر دقیق تا ماكت های تفكیكی است كه با عناوین مختلفی شناخته می شوند. ماكت های مطالعاتی، ماكتی است كه بیشتر برای بررسی، تحقیق و اصلاح ساخته می شود.
این ماكت ها معمولا به دو دسته تقسیم می شوند. ماكت های اصلی و ماكت های فرعی یا جانبی.
 ماكت های اصلی به مرحله خلق و تكمیل طرح و ماكت های جانبی به بخش ها یا جنبه های خاصی از پروژه كه بیشتر مورد توجه قرار دارد اشاره می كند. البته با توجه به میزان تمركز لازم،ماكت جانبی را می توان به صورت ماكت اصلی ساخت.برای مثال، ماكتی كه برای نشان دادن فضاهای داخلی ساخته می شود، ماكت داخلی است. ولی بسته به میزان توجه و تمركز ممكن است ماكت اسكیس، شكل گیری یا ارائه نیز باشد.


ماكت های اصلی
ماكت های اصلی مفهوم انتزاعی دارند و برای جست و جو و كشف مراحل مختلف به كار می روند.
ماكت اسكیس
ماكت نمودار
ماكت مفهوم
ماكت حجم
ماكت پر و خالی
ماكت شكل گیری
ماكت ارائه/ نهایی


ماكت های جانبی

برای ساختمان های خاص یا اجزای سایت به كار می روند.
ماكت توپوگرافی
ماكت زمینه- سایت
ماكت محیط/ سبزینگی
ماكت داخلی
ماكت برش
ماكت نما
ماكت اسكلت/ سازه
ماكت جزییات/ اتصالات

ماکت مبلمان

ماکت های معماری


ماکت های معماری مدل های فیزیکی ارائه دهنده پروژه های معماری هستند که به منظور ارائه مفاهیم پروژه به متخصصین و یا ارائه آن به کارفرما و عموم  به روشی ساده وقابل فهم باشند ساخته میشوند. ماکت های معماری ابزاری است که برای نمایش،ارائه ،جلب سرمایه گذاری ،اخذ مجوز،وبازاریابی وفروش به کار میرود.
مدلهای مطالعاتی که به سرعت قابل ساخت هستند و در ساخت آن معمولا از در دسترس ترین و ارزانترین متریال استفاده میشود (مانند مقوا،قطعات چوب،یونولیت،فوم و فوم بورد و ...) ابزار بسیار قدرتمندی برای درک سه بعدی یک طرح میباشند که توسط معماران،طراحان داخلی، طراحان غرفه های نمایشگاهی و طراحان صنعتی استفاده میشوند.اما  ساخت ماکت پرزانته پرجزئیات و اصطلاحا ماکت نهایی معمولا توسط ماکت ساز های حرفه ای و شرکت های ماکت سازی که به صورت تخصصی در این حیطه فعالیت میکنند انجام میپذیرد.

ماكت های جزئیات


این ماكت ها برای شكل گیری جزئیات داخلی و خارجی مانند اتصالات سازه ای، الگوی پنجره ها، نرده ها و لب بند ها مورد استفاده قرار می گیرد.
این ماكت ها مانند ماكت ساختمان های كامل ولی در مقیاس بزرگ تر ساخته می شود. تا تفكیك فرم اتصالات به وضوح مشاهده شود. از آنجا كه ماكت های جزییات، اتصالات و محل تقاطع های اصلی و مهم را به طور دقیق تری نشان می دهد، با ماكت های سازه و اسكلت ارتباط نزدیكی دارد.
مقیاس این ماكت ها 1:25 تا 1:4 است و برای ارائه ایده های طراحی و جزییات ساخت و برقراری ارتباط با كارفرما نیز بسیار مناسب است. نمونه های مختلف این ماكت ها چگونگی شكل گیری جزییات ساختمان ها یا مبلمان را به روش های گوناگون نشان می دهد.

 

ماکت دیتیل

 

ماكت های سازه یا استراکچر


از آنجا كه هدف اصلی این ماكت ها به تصویر كشیدن رابطه بین سیستم های سازه ای به تصویر كشیدن رابطه ی بین سیستم های سازه ای در فضاست، با ماكت های جزییات نیز ارتباط دارند. در این ماكت ها محل دقیق تیر ها، اجزا باربر و سایر موارد فنی قابل تشخیص است. ساخت این ماكت ها در مقیاس بزرگ، برای بررسی جزییات اتصالات پیچیده نیز بسیار مناسب و كارآمد است. این نوع ماكت ها برای خلق طرح های جدید سازه هایی مانند پل ها و خرپاها و انتقال اطلاعات جزییات به سازندگان آنها  همچنین آزمایش ویژگی های مربوط به بارگذاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ماكت های نما


این ماكت ها برای مطالعه و اصلاح نماهای مجزا و جداگانه ساخته می شود. از این نوع ماكت معمولا در مواردی استفاده می شود كه ساختمان در زمین محدودی قرار دارد و نمای سمت خیابان آن، تصویر اصلی آن ساختمان است. در موارد دیگر، این نماها زمینه ای برای الحاق نماهای خارجی محسوب می شود.
در زمینه های مربوط به بافت خیابان های شهر، دست كاری نماهای نسبتا كم عمق با ایجاد خطای بصری، حجم های فضایی را بزرگتر نشان می دهد. با استفاده از این روش می توان فضای منفی ایجاد شده به وسیله نما را برای خلق برداشت های جدید مورد استفاده قرار داد.

ماكت های برش


این ماكت برای نشان دادن روابط بین فضاهای عمومی ساخته می شود و با برش ساختمان در یك امتداد مشخص به دست می آید. این برش معمولا در محل تقاطع بسیاری از روابط پیچیده ایجاد می شود. در صورت نیاز می توان برش را به صورت زاویه دار انجام داد. ماكت های برش به عنوان ماكت های مطالعاتی زمانی كارآمد ترند كه برای نشان دادن روابط پیچیده ای به كار روند كه معمولا دیدن آنها به صورت دو بعدی مشكل است.
از آنجا كه ماكت های برش فضای داخلی را نشان می دهند، با ماكت های داخلی نیز ارتباط دارند. تفاوت اصلی این ماكت ها، جهت گیری قائم آنها است كه با دیدن پلان یا دید از بالا كه در ماكت های داخلی متداول است تضاد دارد.
ماكت های برش با ماكت های نما هم ارتباط نزدیكی دارند و گاهی نماهای برشی یا نما / برش نامیده می شوند.
ماكت برش

ماكت های داخلی


به طور كلی ماكت های داخلی مانند ماكت های شكل گیری عمل می كنند و برای نشان دادن فضای داخلی و مبلمان ساخته می شوند. مقیاس این ماكت ها 50/1 تا 25/1 است. ولی مقیاس های بزرگتر آن بهتر و كارآمد تر است. ماكت های داخلی باید مرز ها و محدوده های فضا را مشخص كند و در عین حال قابل رویت و قابل دسترس باشند. با استفاده از این ماكت طراحی داخلی ساختمان را نیز می توان به سان طراحی خود ساختمان انجام داد. طراح همیشه باید در نظر داشته باشد كه فضای داخلی ساختمان نیز به اندازه فرم خارجی آن به دقت و توجه نیاز دارد. با گشودن ساختمان و حرت در داخل آن و دیدن آن به صورت سه بعدی ایده های نویی به ذهن می رسد.

ماكت های محیط یا لنداسکیپ

 


این نوع ماكت برای بازنمایی افراد، درختان و مبلمان سایت ساخته می شود. در طی مراحل تحقیق پروژه، شكل های دارای مقیاس مشخص در ماكت، حس مقیاس ساختمان را القا می كنند. در مرحله ارائه نیز، درختان ( معمولا بدون حضور انسان ) در سایت نشان داده می شود. مبلمان سایت نیز مانند نیمكت ها، چراغ ها و غیره فقط در ماكت هایی با جزییات زیاد شبیه سازی می شود.
در مطالعات طراحی یا ماكت های نهایی بهتر است پوشش گیاهی و مبلمان سایت را به صورت ساده و انتزاعی نشان دهیم. شبیه سازی های ظریف و ماهرانه از اهمیت ساختمان چه از نظر روانشناختی و چه از نظر پیچیدگی عینی آن می كاهد.
نمونه های ارائه شده در این قسمت، روش های ساده و كارآمدی را برای نشان دادن سبزینگی سایت تا حدی كه برای ساختمان مزاحمت ایجاد نكند نشان می دهد.

ماكت های زمینه


ماكت های زمینه برای نشان دادن ساختمان های مجاور و تحقیق در مورد رابطه ساختمان با حجم و ویژگی های معماری موجود پیرامون آن ساخته می شود. ماكت های زمینه را می توان برای نشان دادن ساختمانی در محدوده مالكیت یا همسایگی آن یا در حد مسیع تر، برای قسمتی از شهر مورد به كار گرفته می شود.
گاهی ماكت های زمینه با ماكت های توپوگرافی ادغام می شود تا مسائل مربوط به تراز سطوح و طرح زمین آرایی و رابطه آن با ساختمان نیز مورد بررسی قرار گیرد.
در این ماكت ها ساختمان های موجود معمولا به صورت ماكت های حجم و به صورت خنثی ساخته می شوند تا كار جدید با ساختار متفاوت آن قابل تشخیص باشد.

تهران- ستارخان-نرسیده به میدان توحید-نبش کوثر سوم- واحدهای 3-6-12 -9125649377-66424555 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وبسایت شرکت مهرگان طرح و فروشگاه اینترنتی زیر مجموع آن در ستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی ایران ثبت گردیده است.

 

خبرنامه سایت

برای ثبت نام لطفا اطلاعات خود را وارد کنید .

مهرگان طرح

  • ماکت سازی معماری
  • ماکت سازی صنعتی
  • ماکت سازی تبلیغاتی
  • برش لیزری
  • اسکن و پرینت سه بعدی
  • ساخت تندیس
  • انیمیشن
  • آموزش ماکت سازی